Besedy pro 1. stupeň ZŠ

Josef Čapek – Povídání o pejskovi a kočičce : jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech

Víte, pro koho je tato kniha určena? Pro Alenku, dceru Josefa Čapka, a všechny děti, které mají rády zvířátka. Některé příběhy si přečteme a dozvíme se i něco málo o samotném autorovi. (pro 1. – 2. třídu)

V. Čtvrtek – Rumcajs

Proč se V. Čtvrtek jmenuje Čtvrtek a ne třeba Středa? Vysvětlíme si pojem „pseudonym“ a aktivní formou si připomeneme jeho nejznámější pohádkovou postavu Rumcajse a mnoho dalších. (pro 2. – 4. třídu)

O ztracené ponožce – moderní pohádka

Žáci se dozví, jak se od sebe liší moderní a lidová pohádka, vyzkouší si profesi spisovatele a divadelního herce. (pro 3. – 5. třídu)


Krteček


Kdo vymyslel postavičku Krtka? Jak moc se podobá krtkovi obecnému? Přijďte do knihovny, zde najdete všechny odpovědi. (pro 1. a 2. třídu)

Ferda Mravenec

Zaposlouchejte se do příběhů mravence s červeným šátkem na krku – Ferdy a jeho kamarádů Berušky a brouka Pytlíka.  Autorem knihy je O. Sekora, spoluzakladatel nakladatelství Albatros. (pro 1. a 2. třídu)

Čert a Káča

Připomeňme si známou českou pohádku Jana Drdy trochu jinak: hrou na přikázané slovo nebo prostřednictvím bláznivé poradny. (pro 3. – 5. třídu)


Listopadové pranostiky

Společně si vysvětlíme pojem „pranostika“ a zaměříme se na ty, které mají spojitost se svatým Martinem a Kateřinou. (pro 2. – 4. třídu)

Halloween

Halloween není typickým českým svátkem, nicméně i u nás získává stále větší oblibu – dlabání dýní, halloweenská výzdoba, strašidelné stezky, atd. Málokdo ví, že je tento svátek spojen s legendou O hrozném Jackovi, kterou si společně přečteme.

Vánoce

Vánoce, nejkrásnější svátky v roce, doprovází plno vánočních zvyků a tradic, které si společně vyzkoušíme. Vánoční atmosféru si vykouzlíme čtením knihy Vánoční příběh od Kamily Skopové. (pro 1. – 5. třídu)

Velikonoce

Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějšími svátky v roce, pro ostatní jsou symbolem jara. Jsou bezpochyby spojeny s termíny pašijový týden, ukřižovaní a zmrtvýchvstání, jejichž význam si vysvětlíme.

Přísloví – Netahej vlka za ocas

Čeština je bohatá na slovní zásobu a přísloví, jenže „dnešní“ děti je už téměř neznají a ani leckdy nechápou jejich význam. Na příbězích z knihy Netahej vlka za ocas od autorky dětských knih Oldřišky Ciprové žáci snadno pochopí význam tohoto a dalších přísloví včetně jejich užití v běžné mluvě.

Komiks

Komiks neboli deváté umění. Přijďte si poslechnout, jak komiks vzniká a jaké jsou jeho hlavní rysy. (pro 3. – 5. třídu)

Naučná literatura, encyklopedie

Člověk nemůže všechno znát a pamatovat si. Důležité je, aby věděl, kde dané informace zjistit. Vysvětleme si pojmy wikipedie, Ottův slovník naučný, práci s odbornými knihami. (pro 3. – 5. třídu)

Ilustrátoři

Seznamte se s nejznámějšími českými ilustrátory (J. Lada, H. Zmatlíková, A. Born, J. Trnka, R. Pilař) a jejich kresbami v dětské literatuře. (pro 1. a 2. třídu)

Literární pojmy

Na literární stezce se žáci na sedmi stanovištích seznámí se základními literárními pojmy – pohádka, pověst, bajka, pranostika, rčení, přirovnání, báseň. (pro 3. – 5. třídu)

Říkadla a slabiky

Na základě jednoduchých otázek a nápověd si žáci osvojí pojem „říkadlo“ a dozvědí se, co do této rozsáhlé skupiny lze zařadit. (pro 2. ročník)

Jak se neztratit v příběhu

Nevíte si rady se čtenářským deníkem? Stačí se držet 5-ti kroků a napsání čtenářského deníku bude pro vás hračka. (pro 3. – 5. třídu)

Královédvorské pověsti

Na konkrétních pověstech z knihy Zvič naslouchá příběhům, kterou vydala v roce 2016 Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem, si vysvětlíme, co jsou pověsti a jejich charakteristické znaky. (pro 3. – 5. třídu)

Čtenářská SMS a knihovní los (práce s knihou)

Jaký je rozdíl mezi SMS, kterou běžně posíláte z mobilních telefonů a čtenářskou? A co je to ten knihovní los? Nevíte? Pak neváhejte, a navštivte naši čtenářskou dílnu. (pro 1. – 3. třídu)

Lovci mamutů

Paleolit neboli doba kamenná. Doba, kdy na území našeho státu dorazil Homo sapiens sapiens.  Kdo to byl a jak se žilo v této době? Dozvíte se z knihy E. Štorcha – Lovci mamutů. (pro 3. – 5. třídu)

Levou zadní

Kniha Levou zadní je plná idiomů – ustálených víceslovných výrazů, jejichž význam nelze odvodit z běžných významů slov. Žáci si prostřednictvím pracovních listů vysvětlí a osvojí používání některých z nich v běžné mluvě – např. mít srdce v krku, vrtá mi něco hlavou, ušít na někoho boudu apod. (pro 3. – 5. třídu)

Děti z Bullerbynu

Poznejte šest prima dětí ze statku a prožijte s nimi několik dobrodružství. Knížku napsala Astrid Lindgrenová, nositelka ceny H. Ch. Andersena. (pro 2. – 4. třídu)

Knihovnický QUEST

Co je to quest? Jak vypadá a bez čeho se správný quest neobejde? Na všechny tyto otázky vám odpovíme a jeden knihovnický quest si sami vyzkoušíte. (pro 2. – 4. třídu)


Nepřehlédněte